Reko zima kamienna 2016

Rekolekcje zimowe w Kamiennej Górze - relacja

W dniach 3-7.02.2016 roku odbyły się rekolekcje oazowe dla młodzieży w Kamiennej Górze organizowane przez ks. Piotra Smolińskiego, który kilka miesięcy temu został proboszczem w jednej z tamtejszych parafii - Matki Bożej Różańcowej. Temat rekolekcji „Miłosierdzie – Imię Boga” stał się pomocny w głębszym przeżyciu Jubileuszu Miłosierdzia i choć mogłoby się wydawać, że w tym jubileuszowym roku mamy aż nadto wszelkich konferencji, pogadanek, spotkań i modlitw koncentrujących się na haśle miłosierdzia, to okazało się, że dzielenie się osobistymi doświadczeniami może nas niesamowicie ubogacić. Świetną okazją do tego były spotkania w grupach, podczas których skupiałyśmy się (tak, skupiałyśmy – wyjątkowo na tych rekolekcjach nie było chłopców) na uczynkach miłosierdzia w naszym codziennym życiu, na tym w jaki konkretnie sposób możemy je wypełniać. Nie zabrakło bogatych w życiowe przykłady kazań ks. Piotra podczas codziennej Eucharystii, porannej modlitwy Liturgią Godzin, wieczornych modlitw i adoracji z pięknymi rozważaniami i muzyką, szkoły śpiewu, a także wspólnych gier i zabaw, które dostarczyły sporą dawkę radości.

Dla mnie osobiście rekolekcje były czasem, w którym mogłam odciąć się od codzienności, by w pełni skupić się na relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Pokusy dnia codziennego często temu przeszkadzają, ulegam własnemu egoizmowi i licznym rozproszeniom, które spychają na dalszy plan to, co najistotniejsze. Nie znaczy to, że w czasie rekolekcji te przeszkody znikają – przeciwnie, wtedy je zauważam, jakby stały się wyraźniejsze, jakbym miała zauważyć swoją grzeszność i niedoskonałość. Ale dzięki temu z Bożą łaską mogę próbować z nimi walczyć. Kluczem do sukcesu staje się rozpoznanie wroga. Świadomość tego co we mnie słabe i grzeszne zdjęła klapki z moich oczu i dzięki temu mogłam bardziej otworzyć się na ludzi wokół mnie, doświadczyć wspólnoty i na nowo odkryć, do czego wzywa mnie Bóg.

Polecam każdemu spędzenie wolnego czasu wśród ludzi pełnych otwartości, gdzie można doświadczyć Bożej obecności i dać szansę Duchowi Świętemu na delikatne działanie w naszym życiu. Zachęcam już teraz do uczestnictwa w wakacyjnych rekolekcjach oazowych!

Karolina

 

Świadectwo Asi

Tegoroczne rekolekcje to dla mnie przede wszystkim czas nawrócenia i ponownego dostrzeżenia spraw, które zwykle przytłacza codzienność. To możliwość zatrzymania się na pare dni i zastanowienia się nad tym jak wygląda moje życie i co powinnam w nim zmienić. Dostałam szansę, by po raz kolejny doświadczyć miłości Boga. Dostrzegłam, że Bóg naprawdę mnie kocha i troszczy się o mnie mimo, że tego nie zauważam na codzień. Rekolekcje to nie tylko okazja do lepszego poznania Boga, czy samego siebie. Ludzie z którymi spędziłam ten czas wyzwolili we mnie niezwykłe pokłady radości. Tworzymy razem małą Wspólnotę, w której możemy swobodnie wyrażać siebie i swoje myśli. Możemy mieć różne zdania, możemy je wypowiadać, możemy wspólnie szukać odpowiedzi na trudne pytania. Oczywiście w czasie tych rekolekcji nie rozwiązałam wszystkich swoich problemów, ale znalazłam w sobie siłę, która pozwala mi patrzeć na to wszystko inaczej. Muszę przyznać, że czuję lekki niedosyt po tych rekolekcjach. Nie z powodu zbyt małej ilości przeżyć, ale dlatego, że ten czas tak szybko minął. Na szczęście owoce tych rekolekcji zostaną na dłużej.