Dsc 1346

Jesienny DWDD 2017 - relacja

Jak już pewnie niektórzy z Was wiedzą, ten DWDD rozpoczęliśmy nieco inaczej. Otóż 17 listopada prosto z trasy pojechaliśmy na Jasną Górę na Apel Jasnogórski. Po nim stwierdziliśmy, że warto by dać znać światu, gdzie jesteśmy i zrobić wspólne zdjęcie. A, że wyjątkowo ja też miałam być na tym zdjęciu, to brakowało nam fotografa 😉 W takiej sytuacji ks. Jacek poprosił przechodzącego akurat księdza… który okazał się biskupem… Markiem Mendykiem we własnej osobie! Oczywiście poprosiliśmy o możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia, które możecie zobaczyć na Instagramie i Facebooku (nawet nie posiadając konta).

Po tym przydługim, aczkolwiek mam nadzieję, że ciekawym wstępie, kilka słów o samym DWDD. Tradycyjnie rozpoczęliśmy Jutrznią, której już również tradycyjnie przewodniczył moderator diecezji częstochowskiej ks. Adam Polak. Później oczywiście było śniadanie, ale pozwólcie, że ominę szczegóły posiłków, mimo że jedzenie było jak zawsze pyszne.

Po godzinie 9 zebraliśmy się w auli, w której spotkanie rozpoczęliśmy od „pokazania się” obecnych przedstawicieli poszczególnych diecezji oraz opowiedzenia o tym, jak do tej pory świętowane były w diecezjach obchody 30. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W zasadzie wszystkie diecezji z tej okazji zorganizowały pielgrzymki do Krościenka i/lub uczestniczyły w pielgrzymce filialnej. Pojawiły się też takie formy jak sympozja, wystawy w muzeach, spotkania ze świadkami życia założyciela Ruchu, którym często towarzyszyła również emisja filmu „Prorok nie umiera”.

Następnie ks. Ryszard Piętka – nowy moderator filii śląskiej, który posługę przyjął po ks. Mariuszu Foltyńskim – wygłosił konferencję opartą o dokument pt. „Wymagania życia wewnętrznego i wspólnotowego Diakonii Ruchu Światło-Życie”. Konferencja była jednocześnie wprowadzeniem zarówno do Namiotu Spotkania jak i późniejszego dzielenia się w grupach diakonijnych.

Pomocą do Namiotu Spotkania był rachunek sumienia oparty o dwanaście punktów z wcześniej wymienionego dokumentu. Bezpośrednio ze spotkania z Panem w Najświętszym Sakramencie i Słowie, przeszliśmy do spotkania w Eucharystii, której przewodniczył ks. Waldemar Maciejewski, świeżo upieczony moderator Ruchu archidiecezji katowickiej. Nie wiem jak to się dzieje, ale zawsze jak diecezja legnicka się gdzieś pojawia, to zawsze się angażuje czy to w służbę podczas liturgii, czy w inny sposób, np. Krzysztof (połowa pary diecezjalnej) – czytał podczas Eucharystii Słowo Boże. Ewangelię czytał ks. Radosław Rotman z archidiecezji wrocławskiej (sekretarz UKChS), a modlitwę powszechną para filialna – Gabriela i Józef Sobczykowie.

Po Eucharystii był obiad, a po nim spotkanie kręgu filialnego, po którym udaliśmy się na spotkania w grupach diakonijnych. Po spotkaniach odbyła się Godzina Odpowiedzialności podczas której poza podzieleniem się różnymi ogłoszeniami organizacyjnymi, jedna osoba reprezentująca każdą z diakonii miała podzielić się swoim świadectwem radości z pełnionej służby. Wbrew pozorom, i prawdopodobnie ku zaskoczeniu wszystkich, świadectwa diametralnie się różniły, co tym bardziej sprawiło, że były umocnieniem dla nas wszystkich.

Na zakończenie wspólnie odmówiliśmy nieszpory, którym przewodniczył ks. Jacek Wojeński, którego (mam nadzieję) nie muszę Wam przedstawiać. Przed ostatecznym rozstaniem po tym DWDD załapaliśmy się na kolację i następnie umocnieni doświadczeniem charyzmatu spotkania, wyruszyliśmy w podróż powrotną. W spotkaniu z naszej diecezji uczestniczyło łącznie dwanaście osób reprezentujących różne diakonie diecezjalne.

PS. Torbę widoczną na zdjęciu lub koszulkę "Módl się, Pan-da!" można zamówić na https://misjauganda.wordpress.com/modl-sie-pan-da/ lub u nas przez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt (DKS). Jest też możliwość ominięcia kosztów przesyłki zamawiając wcześniej u nas, a my odbierzemy produkty na wiosennym DWDD 21 kwietnia 2018 :) 

Galeria zdjęć: http://foto.oaza.pl/index.php?/category/54

Tekst i zdjęcia: Justyna Włodarska